Mi is az a hőkamera?
Szemünk csak egy szűk tartományban képes érzékelni a fénysugarakat. Mivel a hősugárzás is egyfajta hullám, ezért a hőkamera képes láthatóvá tenni a szem számára érzékelhetetlen hősugarakat is. Hőkamerát az élet sok területén lehet használni az egészségügytől kezdve az autószerelésen át az ipari mérésekig.
Segítségével sok hasznos információhoz juthatunk egy épület állapotának felmérése során is.
Épület-termográfia oktatás
Mivel bővítettem a műszerparkot egy hőkamerával, ezért a napokban elvégeztem egy épület-termográfia tanfolyamot. Az épület-termográfia kifejezetten az épületdiagnosztika területére fókuszálva ad elméleti és gyakorlati tudást. Az oktatáson szó volt a fizikai elméleti háttérről, a termográfiai alapokról, a hibaforrásokról és azok elkerüléséről.
Mire jó egy hőkamera?
Felderíthetők vele az épületek hőhídjai, a légrések, a párakicsapódás okozta meghibásodások.
Akár láthatóvá válhatnak az eltakart szerkezetek, elemek is, amennyiben azok hőmérséklete eltérő.
Olyan nedvesedés okozta meghibásodások felderítésére is alkalmas, mint a falak, lábazatok ázása vagy a fűtéscső szivárgása, tető beázása.
Ahhoz, hogy megbízható információhoz tudjunk jutni és ne téves adatokat olvassunk le, teljesülnie kell néhány feltételnek:
- a külső és belső hőmérséklet különbsége elég nagy legyen (10-15 °C), azaz télen legyen fűtött az ingatlan, nyáron pedig hűtött
- ne fújjon erős szél (mert lehűti a homlokzatot)
- ne essen az eső (mert lehűti a homlokzatot)
- ne süssön a nap (mert felmelegíti a homlokzatot)
A napsütéses paraméter sajnos ellentétes a műszaki állapotfelméréssel, hiszen ahhoz világosság kell, sötétben nem végezhető.
Ezért a hőkamerát bizonyos keretek között, mindig az adott körülmények figyelembevételével lehet alkalmazni – legnagyobb eredménnyel a téli hideg és a nyári meleg időszakban.
Még ha a külső körülmények nem is mindig, vagy nem mindegyik homlokzat esetében ideálisak, belül több esetben használható a hőkamera. Egy ház vagy lakás állapotfelmérése során ezt is megnézem neked, sőt el is magyarázom a lényeget!
Fényképek: copyright Micskei Bernadett
Főoldal: ingatlanmernok.hu
Hozzászólások
2 hozzászólás a(z) “Hőkamerás vizsgálatok” bejegyzéshez
[…] A hőkamerás vizsgálatokról egy egész cikk szól, amit itt találsz. […]
[…] A hőkamerás vizsgálatokról egy egész cikk szól, amit itt találsz. […]