Ingatlanmérnök: Tippek és tanácsok
-
Villamos biztonsági felülvizsgálat – II. rész
Az előző részben arról beszélgettem Repka Ádám villamos biztonsági felülvizsgálóval, hogy mi is az a villamos biztonsági felülvizsgálat, mi célt szolgál és milyen gondunk adódhat abból, ha nem figyelünk rá. Most azt vesszük szemügyre, hogy mi a különbség a biztosíték és FI-relé között, illetve, hogy mikor nem védenek, miért annyira fontos a földelőszonda, hogy rázhat…
-
Új építésű ingatlan – mérnök szemmel
Sokan kérdezitek, hogy érdemes-e új építésű ingatlant venni? Legalább ennyien tudjátok, hogy bizony nagyon óvatosnak kell lenni, mert vegyes a minőség. Azt szoktam mondani, hogy amíg nem robotok építenek, hanem emberek, addig az emberi tényező a(z egyik) legnagyobb hibafaktor az építőiparban. Van olyan is, hogy mindez jó szándékkal párosul és van olyan is, hogy kizárólag…
-
Villamos biztonsági felülvizsgálat – I. rész
Az ingatlan.com-os podcast-ban volt szó a villamos biztonsági felülvizsgálatról és másnap kaptam egy telefonhívást. Repka Ádám hívott, aki maga is villamos biztonsági felülvizsgáló és elkezdett nekem a telefonban mesélni. Mondtam neki, hogy én ezt az idők végezetéig szívesen hallgatnám, de akkor inkább találkozzunk személyesen és készítsünk belőle egy olyan tartalmat, ami mások számára is hasznos…
-
Tudod, mit veszel?
Balogh Lászlóval, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjével arról beszélgettünk, hogy milyen buktatókkal találkozhatunk már az ingatlanhirdetés során is, az épületeknél mire kell figyelni és arról is, hogyan érdemes meghozni a végső döntést. Az én szemszögemből nézve nagyon kellemes hangulatú és lendületes volt a beszélgetés. Még annyi, de annyi mondanivalóm lett volna nektek, a képek felét…
-
Hétköznapi ingatlanfejlesztés
Mi köze az ingatlanfejlesztésnek a Te lakáskeresésedhez? Rengeteg! Persze nem szállodát vagy irodaházat fogunk fejleszteni most, de akár azt is tehetnénk: az elmélet egyetemleges. Tanulj a profiktól és kövess el kevesebb hibát! Pénzügyi tervezés nélkül Tapasztaltad már, hogy az ingatlanhirdetésben szereplő kínálati ár irreálisan magasnak tűnt? És azt, hogy annak ellenére, hogy magas, az eladó…
-
Mikor épült? – avagy egy kis lakóház tipológia
A paraszt, a kocka, a minimál meg a többiek. Nem esztétikai elemzés következik, nem is építészettörténeti iránymutatás, mindössze arra szeretnék rávilágítani, hogy már abból is sok minden kiderül, ha ránézünk egy házra. Hogyan? Vannak korok, szellemiségek, divatok, gazdasági és technikai jellemzők, amiből körvonalazódik egy adottság-halmaz, ami csak arra a korszakra jellemző. Attól függően pedig, hogy…
-
Mire érdemes figyelni az ingatlan adásvételi szerződésnél?
Mitől lesz jó az adásvételi szerződés? Mire érdemes odafigyelni? Mit kell elkerülni, és mihez kell ragaszkodni? Az általános infókon túl néhány érdekes, de sajnos valós történet következik, illetve rávilágítok a műszaki nézőpontokra is. Szeretném az elején leszögezni, hogy nem vagyok ügyvéd, nem jogi tanácsadás következik. Jogi kérdésekben mindig kérd ki az adott szakterületen jártas (ez…
-
Mi történik az állapotfelmérés után? II. rész
Az előző cikkben szó esett arról, hogy érdemes a vételi döntést meghozni, mi az áralku, mi a licit és hogyan tegyél ajánlatot. Most pedig arról lesz szó, mikor jön létre valójában az adásvételi szerződés, mi a különbség az előleg és a foglaló között, továbbá mit kell tudni a letétkezelésről. Szerződés Amikor az eladó elfogadja az…
-
Felújított gázszilikát ház – mérnök szemmel
Mi a manó az a gázszilikát és mit tud -meg mit nem? Miért baj, ha rossz a tető rétegrendje? Hogyan fog víz kerülni a villanykapcsolóba? Olcsó, de jó-e a homlokzatra kivezetett kémény? És vajon még mennyit kell költenie a következő tulajdonosnak egy frissen és teljesen felújított házra? ’80-as évekbeli ‘alpesi modern’, ahogy a szakma nevezi.…
-
Mi történik az állapotfelmérés után? – I. rész
Miután megtörtént az ingatlanvizsgálat, mérlegelheted a kapott információkat. Tökéletes ház nincs, (erről már korábban írtam ebben a cikkben) de legalább tudod, hogy milyen feladatokkal kell majd szembenézned a közeli vagy távolabbi jövőben. Így racionális döntést tudsz hozni: meg szeretnéd venni, vagy nem? TIPP: most -vagy inkább tegnap- keress ingatlanügyekben jártas ügyvédet, akit szükség esetére készenlétbe…
-
Késői panel – mérnök szemmel
Mi a panel előnye és mi a hátránya? A hátrányai közül mit lehet könnyen korrigálni, és mi, az ami nem kifizetődő? Hogyan terjed a hang egy épületen belül és mi az az alattomos ok, ami lakástüzet okozhat? Tudtad, hogy a paneleket 80-100 évre tervezték? Érdemes panelba belefektetni egyáltalán? A panelről röviden A paneles technológia kifejlesztése…
-
Ingatlan állapotfelmérés: melyik szolgáltatást válasszam?
Hogy ne maradj egyedül a házvásárlás során, ezért több, különböző szintű szolgáltatáscsomagból tudsz választani. Mindegyiknek megvan saját szerepe: a legegyszerűbbtől a legalaposabbig. Összegyűjtöttem az előnyöket, hátrányokat és az árakat, hogy könnyebb legyen a Te helyzetednek legmegfelelőbbet választani. Ha esetleg még nem tudod, hogy pontosan mit szeretnél vagy mire kell figyelni, vagy több potenciálisan érdekes ingatlant…
Kérdésed van?